1slide 3 4 slide slide2 slide5

Prisijunk prie mūsų!

Utrių kalnas

11896883 10206407113168302 641757440 n

Ketvirtadienis, 27 rugpjūčio 2015 09:36

Lapių bendruomenės vėliavoje – kaimo simboliai

Žolinės išvakarėse Lapių bendruomenės centro žmonės Lakštingalų slėnyje 16-ąjai Miško šventei ruošėsi kitaip nei ankstesniais metais. Lapiškių moterų būrelis su vaikais klausėsi etnologės pasakojimo apie Žolinės prasmę, tradicijas, mokėsi rišti žolynus, lieti žvakes. Tai bendruomenės projekto „Lapių krašto identiteto atspindžiai skatinant gyventojų verslumą“ baigiamoji dalis. Miško šventės akcentas – bendruomenės vėliavos, ženklo pristatymas.

Žolinės išvakarėse rišo žolynus

Penktadienio popietę Lakštingalų slėnyje susirinkusių Lapių bendruomenės narių būrelis klausėsi etnologės Valerijos Jankūnaitės pasakojimo. „Žolinė – viena iš trijų svarbiausių katalikų švenčių – Švč. Mergelės Marijos ėmimas į dangų. Tai paskutinė diena einant į rudenį“, – dėstė viešnia.

L. Karbauskienė: „Vienuoliktus metus gyvuojanti mūsų bendruomenė pagaliau turi vėliavą“.Ji pasakojo apie tradiciją tądien į bažnyčią neštis puokštelę, o parsinešus pašventintą dėti už šventųjų paveikslų, apie tikėjimą, kad tai apsaugo namus nuo žaibo ir kitų bėdų.

V. Jankūnaitė akcentavo, jog per Žolinę giminės renkasi pabendrauti, pagerbiami išėjusieji. Ji kalbėjo, kad vaikai mokosi švęsti Žolinę bei kitas šventes iš suaugusiųjų, tačiau dabar tradicijos blėsta.

Viena iš dalyvių Rima Tarvydienė prisipažino, jog apie Žolinę iš savo tėvų mažai girdėjusi, todėl etnologės pasakojimas labai patiko.

Pasiklausius viešnios, lapiškėms niežėjo rankos: į kūrybines dirbtuvėles atvykusi Klaipėdos etnokultūros centro edukacinės ir etnokultūros veiklos koordinatorė Lina Prončatovaitė mokė rišti paukštį iš čia pat nupjautos ir išdžiovintos žolės. „Atėjau į šį užsiėmimą norėdama kuo daugiau sužinoti, susipažinti su Žolinės tradicijomis “, – sakė bendruomenės narė Violeta Karbauskaitė.

Rankdarbių mėgėjos R. Tarvydienė ir Onutė Žitkienė prisipažino, jog joms tai naujovė. „Kiekviena patirtis naudinga“, – sakė jos.

Genutė Gedvilienė kalbėjo: „Labai gera išeiti iš namų ir pabendrauti. O dar išmokau iš žolynų paukštį rišti – namie padariusi pakabinsiu prie pavėsinės“.

Kūrybinių dirbtuvėlių dalyvės savo pagamintomis paukštėmis ir paukštukais papuošė sceną, kurioje šeštadienį šurmuliavo dainininkai bei muzikantai.

Šiemet pirmą kartą per Žolinę Lapių bendruomenės parke vėžaitiškis klebonas Viktoras Daujotis aukojo šv. Mišias.

Mokėsi verslumo

Miško šventė – paskutinioji projekto „Lapių krašto identiteto atspindžiai skatinant gyventojų verslumą“ dalis. Pasak bendruomenės centro pirmininkės Laimos Karbauskienės, jis buvo parengtas prieš porą metų, bet finansuotas šiemet iš VVG „Leader“ programos.

Ji pasakojo, kad vykdydami šį projektą lapiškiai dalyvavo 2 dienų kelionėje. Jie lankėsi Gyvolių kaime, Mažeikių rajone, pas žolininkę Jadvygą Balvočiūtę, Anykščiuose – pas žolininką Marijų Daugėlavičių. Susitiko su Vilkyškių bendruomenės nariais Pagėgių savivaldybėje. „Stebėjome 3 verslo modelius – fizinio asmens, šeimos ir bendruomenės“, – akcentavo L. Karbauskienė.

Be to, lapiškiai turėjo galimybę mokytis verslumo. „Lapių kaimo turizmo sodyboje aiškinomės savo bendruomenės resursus, bendravimo galimybes tarp ūkininkų, kaimo turizmo sodybų savininkų ir bendruomenės. Diskutavome su lektore ekonomiste Laimute Gegeckiene“, – kalbėjo pirmininkė.

Iš šio projekto lėšų taip pat sukurta internetinė svetainė www.lapiai.lt.

Pagerbta bendruomenės vėliava

Šiemet tradicinės Miško šventės akcentas – bendruomenės vėliavos pristatymas. Iš minėto projekto lėšų sukurtas bendruomenės simbolis. Lapiškiai ilgai svarstė, nuo lapo ar lapės kilęs Lapių kaimo pavadinimas. „Radome istorinį žemėlapį, kuriame pažymėta, jog kadaise ši vietovė buvo Lapės, todėl spėjome, kad jo pavadinimas kilęs nuo žvėries, – pasakojo L. Karbauskienė. – Iš tiesų Žvelsos upės skardžiuose daug olų, kuriose apsigyvenusios lapės. Taigi ir nusprendėme, kad tinkamiausias simbolis – lapiukas. Be to, per Lapius teka Žvelsa, Minija ir Trumpė. Šios trys upės irgi atsispindi ženkle“.

Pasak pašnekovės, kuriant ženklą, talkino panevėžietė dizainerė Andromeda Blaževičiūtė. Ji pritaikė logotipą bendruomenės vėliavai, suvenyriniams magnetukams, rašikliams, marškinėliams.

„Džiugu, kad 11-uosius metus gyvuojanti Lapių bendruomenė pagaliau turi savo vėliavą“, – sakė L. Karbauskienė.

Virginija LAPIENĖ

http://gargzdai.lt/lapiu-bendruomenes-veliavoje-kaimo-simboliai/

Draugai

1417677893logo2logoCaptureCapturekvezaiciai

Foto akimirkos